Septilin tablete su namenjene kod infekcija i upala disajnih puteva, kostiju i zglobova, kože i mekih tkiva, zuba i desni, oka, mokraćnih puteva. Studije su pokazale da ima antialergijsku aktivnost kod rinitisa, bez neželjenih dejstava (pospanost, depresija), čak i nakon dugotrajne upotrebe.

Upotreba: Dva puta dnevno po jedna tableta.

Neželjena dejstva: Nisu poznata.

Napomena: Kontraindikovana je primena u trudnoći, laktaciji i kod dece mlađe od 12 godina.

Mere opreza: Proizvod ne treba da koriste osobe alergične ili preosetljive na bilo koju komponentu preparata. Ne prekoračivati preporučen način uzimanja.

Sastav:

Jedna tableta sadrži:

  • Sprašene delove biljaka:
  • Balsamodendron mukul 0,162g
  • Shankh bhasma 32mg
  • Ekstrakte biljaka:
  • Maharasnadi quath 65mg
  • Tinospora cordifolia 49mg
  • Rubia cordifolia 32mg
  • Emblica officinalis 16mg
  • Moringa pterygosperma 16mg
  • Glycyrrhiza glabra 6mg

Pakovanje: 100 tableta

Proizvod nije namenjen za dijagnozu, tretman ili lečenje bilo koje bolesti.

Uvoznik: A-lek doo Beograd

Ključni sastojci:

Guduchi, Giloj – Tinospora cordifolia (Menispermaceae) * Veoma poznata i široko korišćena u Ayurvedi. Stabljika se koristi kod dispepsije, groznice i urinarnih bolesti. Unapređuje imuni sistem i telesnu otpornost pred infekcijama. Spazmolitik je i antipiretik, a deluje i protivupalno. Koristi se kod opšte iscrpljenosti, probavnih smetnji, gubitka apetita i groznice kod dece. Jača imuni sistem održavajući broj belih krvnih zrnaca (makrofaga) na visokom nivou. Korisna je kod dispepsije i groznice. Dobar je diuretik, pomaže izbacivanje kamena iz mokraćnih puteva, pomaže u borbi protiv urinarnih infekcija. Obnavlja oštećenja jetre nastala preteranim konzumiranjem alkohola, trovanjem, hepatitisom.
Terapijski aktivne komponenete: alkaloidi, tinsporin, tinosporid, tinosporazid, cordifol

 
Guggul – Commiphora wightii, sin. Balsamodendron mukul (Burseraceae) * U terapeutske svrhe se koristi oleo-gumi-rezina koju biljka luči posle povrede. Koristi se kao demulcent, digestiv (pospešuje varenje), karminativ (protiv nadimanja), spazmolitik (protiv grčeva). Na sluznice deluje adstrigentno i antiseptički. Kod interne upotrebe stimuliše apetit i poboljšava varenje. Poseduje diuretičko dejstvo, pospešuje izlučivanje znoja i olakšava iskašljavanje. Stimuliše uterus pa deluje kao emenagog i regulator menstruacije. Koristi se interno i eksterno kod reumatizma, nervoze, urinarnih poremećaja, oboljenja kože. U stomaku izaziva osećaj topline, brzo se apsorbuje. Povećava broj leukocita i stimuliše fagocitozu. Ekskretuje se preko bubrega, kože i mukoznih membrana i pri tome deluje antiseptički. Pomaže i kod hronične dispepsije, hroničnog kolitisa, ulceracije i dijareje. Poboljšava apetit, popravlja opšte stanje organizma, stišava groznicu.
Terapeutski aktivne komponente: isparljiva ulja, smola, guma, diterpeni, mircen, sezamin

 

Sladić – Glycyrrhiza glabra (Fabaceae) * I kod nas dobro poznata biljka koja poseduje čitav niz lekovitih svojstava. Koristan je kod čitavog niza oboljenja uključujući i povišen nivo holesterola u krvi, oboljenja respiratornog trakta, za ojačavanje imuniteta. Pročišćava krvne sudove, uklanja kalcifikacije i plak sa zidova arterija te pomaže normalnu  funkciju srca. Snažan je u borbi protiv čireva i zapaljenja na sluzokoži i koži. Smanjuje lučenje želudačne kiseline, ublažava simptome gorušice i loše probave, prevenira nastanak čireva. Ima blagotvorno dejstvo i na jetru, povećava količinu i tok žuči, i smanjuje nivo holesterola u krvi. Olakšava iskašljavanje i ublažava respratorne infekcije. Jača imuni sistem podižući nivo interferona u krvi, glavnog borca protiv virusa u organizmu. Fitoestrogeni u sladiću imaju blagi estrogeni efekat, što može ublažiti neprijatne simptome PMS-a kao što su iritabilnost, nadimanje. Poseduje i antialergijska svojstva koja su blagotvorna kod alergijskog rinitisa, konjuktivitisa i bronjhijalne astme. Kada se koristi eksterno pomaže u borbi protiv ekcema, dermatitisa i psorijaze.
Terapeutski aktivne komponente: triterpenski glikozidi, izoflavonoidi, halkoni, kumarini, polisaharidi i etarsko ulje.

 

Ostali sastojci:

Amalaki, Indijski ogrozd – Emblica officinalis (Euphorbiaceae) * U terapeutske svrhe se najčešće koristi plod, a mogu se koristiti i drugi delovi biljke. Zbog visoke koncentracije vitamina C, svež plod deluje osvežavajuće, diuretski i laksativno. Suvi plod deluje kao adstrigens, stomahik (pojačava rad želuca) i karminativ, ima blagotvorno dejstvo na probavni sistem. Indikacijsko područje je izuzetno široko, gotovo da ne postoji poremećaj u digestivnom traktu kod kog se ova biljka ne koristi. Dubinski hrani tkiva i usporava procese starenja, smanjuje kiselost organizma, ojačava imunitet.
Terapeutski aktivne komponente: vitamin C, amino kiseline, minerali, tanini
Zanimljivost: Plodovi ove voćke sadrže tri puta veću koncentraciju proteina i vitamina C nego jabuka.

 

   

Broć – Rubia cordifolia (Rubiaceae) * Puzavica koja raste svuda po Indiji u brežuljkastim oblastima, Šri Lanki, Maleziji, Indoneziji, Japanu, tropskoj Africi. Ima vrlo dug cilindrični koren sa tankom crvenom korom koji poseduje lekovita svojstva. Tradicionalna terapeutska upotreba je za kožne bolesti. Efikasna je kod šuge, akni, alergija hiperpigmentacija kože. Pokazuje anti-inflamatorni efekat. Sušeni koren ove biljke se koristi kod hidropsije, paralize, žutice, amenoreje, rahitisa, zakasnelog okoštavanja, poremećaja slezine i jetre. Ima povoljan uticaj kod kamena u bubregu i bešici – rastvara kamen u urinarnom traktu ruberitrinskom kiselinom i omogućava spontano izbacivanje prirodnim putem.
Terapeutski aktivne komponente: purpurin, pseudopurpurin, alizarin i njegove glukozide

 

   

Maharasnadi, Vanda – Vanda roxburghii (Orhidaceae) * Biljka iz familije Orhideja koja se u tradicionalnoj indijskoj medicini koristi interno kao stimulans, holagog, blag laskativ, kod bronhitisa. Blagotvorna je i u lečenju ženskog steriliteta. Može se koristiti i spolja za lečenje kožnih oboljenja i reumatizma.
Terapeutski aktivne komponente: alkaloidi, heterozidi, steroli

 

      

Moringa – Moringa pterygosperma (Moringaceae) * Moringa je izuzetno hranljiva biljka koja se koristi u ishrani kao povrće. Listovi ove biljke su bogat prirodni izvor vitamina A i C, minerala, kalcijuma i gvožđa. Lišće sadrži i sumpor i aminokiseline metionin i cistin. Pterigospermin koji se nalazi u korenu i cvetu ove biljke poseduje snažna antibakterijska i antifungalna svojstva. Zbog visoke koncentracije kalcijuma, ojačava kosti. Deluje anti-inflamatorno što pomaže u lečenju bolnih zglobova, reumatizma I artritisa. Povećava prirodni imunitet organizma i obezbeđuje optimalnu funkciju digestivnog sistema i normalan metabolizam.
Terapeutski aktivne komponente: pterigospermin, glukozinolati, fenolkarsboksilne kiseline

 

         

Shankha – Shankh bhasma * Shankh bhasma je sprašena ljuštura morskog puža Turbinella pyrum. Sadrži u najvećoj količini kalcijum, gvožđe i magnezijum. Posebno je poznata zbog svojih antacidnih i digestivnih svojstava, smanjuje gorušicu i blagotvorno deluje na probavni sistem.
Zanimljivosti: Ova školjka je obožavana u Hinduizmu, veruje se da je čuvar Boga Vishnu, i smatra se svetom. Još uvek se koristi kao truba u verskim obredima i ritualima. U Hindu spisima shankh-a se opisuje kao amajlija koja donosi sreću, prosperitet i blagostanje.

Izvor:

www.himalaya.co.rs/2016/06/septilin/