Blog Bio Marketa
Alergija na polen
Alergija na polen je najčešći oblik alergije u opštoj populaciji, poznata još kao polenska kijavica, odnosno alergijski rinitis.
Alergija na polen nastaje kada imuni sistem bezazlene stvari iz okoline protumači kao opasnost, pa pokrene niz burnih odbrambenih reakcija.
Alergija na polen – karakteristike
Karakteristika polenskih alergija je to što se kod obolelih, svake godine u isto vreme javljaju sledeći simptomi :
- peckanje očiju, crvenilo;
- kijavica, pojačana sekrecija i začepljenost nosa;
- kašalj;
- malaksalost, brzo umaranje;
- otežano disanje, a u nekim slučajevima i simptomi nalik astmi.
Alergija na polen – vrste
Prema godišnjem dobu kada se tegobe javljaju, može se odrediti vrsta polena koja izaziva alergiju.
Alergija na polen leske javlja se u februaru i martu. Krajem marta i sredinom aprila, povećana je aktivnost polena jasena i breze. Polen breze je najčešći uzročnik alergije u proleće. Vetar može raspršiti polen sa jednog drveta breze i do 100 metara udaljenosti. Polen platana, aktivan je do sredine maja.
U toku maja do kraja juna, simptomi alergija se javljaju kod velikog broja ljudi zbog alergije na polen trave. Sredinom avgusta uzročnik simptoma alergije je polen pelina, dok se alergija na polen ambrozije javlja krajem avgusta i početkom septembra, mada može potrajati i do oktobra.
Izvor: Himalaya .co . rs
Alergija na polen – mere zaštite
Za tačno utvrđivanje vrste polena na koji ste alergični, možete se obratiti alergologu, koji će vas uputiti na testiranje. Kada utvrdimo uzročnika alergije, možemo preduzeti i određene mere zaštite kako bismo sprečili ili umanjili tegobe.
- Prilikom planiranja godišnjih odmora, svakako treba uzeti u obzir i vreme u kome se javlja alergija na određeni polen.
- U vreme aktivnosti polena treba smanjiti izlaske napolje, a naročito fizičke aktivnosti na otvorenom prostoru. Ukoliko ste npr. alergični na polen breze, možete ići u šetnju u ranim jutarnjim satima, a izbegavati šetnju u prepodnevnim i poslepodnevnim satima. Treba izbegavati šetnje po vetrovitom vremenu ili koristiti masku, a po povratku iz šetnje savetuje se pranje kose i odeće.
- Korisna mera je i ispiranje nosa rastvorom na bazi morske soli, koji će ukloniti nakupljen polen. Ovaj rastvor, možete i sami napraviti, tako što ćete na pola litre vode staviti ravnu, čajnu kašičicu morske soli i prokuvati. Rastvor koristite kada se prohladi, kako ne biste oštetili sluznicu nosa. Možete koristiti špric ili specijalne posude, koje se prodaju u apotekama.
Alergija na polen – preventivne mere
Razumljivo je da ovakve mere nisu u potpunosti izvodljive, a veoma često su i psihički zamorne.
Stoga preporučuje se jačanje imuniteta i unos dovoljnih količina vitamina, redovan san, zdrava ishrana.
Vitamin C je značajan za prevenciju nastanka alergija i ublažavanje njihovih simptoma, jer dovodi do bržeg razgrađivanja histamina. Njegovi prirodni izvori su sledeće namirnice : šipurak, peršun, crvena paprika, paradajz, brokoli, kivi, kelj, limun, grejpfrut, prokelj.
Važan faktor u borbi protiv alergija na polen je i jačanje imuniteta, čemu može pomoći korišćenje biljno-mineralnih dijetetskih proizvoda.
Ayurveda i mikrobiom- šta kada se creva ulenje i naduju?
(kakve sve to veze ima sa nadutim stomakom i da l da meljem moj psilijum i računam vlakna u smutiju?)
Ajurvedski prakriti je okvirno definisan kao fenotip, uslovljen odnosom tri entiteta: Vatta(prostrano, vazdušasto, lagano, suvo, u slivenom pokretu),Pitta(bazirana na vatri i vodi, vruća, svetla, masna i pokretna) i Kapha (zemlja i voda, stabilna, teška, pouzdana, spora, hladna i meka). Drevni lekari indijski su prakriti odredjivali na osnovu fizicke, psiholoske i fizioloske manifestacije date osobe, nevezano za njen socijalni,etnicki, geografski pa čak ni dijetarni status.
Humani mikrobiom sa druge strane se smatra za “najskorije otkriven” ljudski organ, ravnopravan po važnosti sa ostalima.Bakterije creva ne samo da snabdevaju organizam vitaminom K, vec sintetišu i serotonin (hormon srece), a i svojim telima brane da se neke druge, patogene bakterije nasele umesto njih.
16S analiza genoma bakterija koje nastanjuju digestivni trakt i čine crevnu “baštu” ukzala je da, zaista, pojedini bakterijski rodovi, sa svojim specificnim metabolizmima (i metabolitima! koje nama prosledjuju, u dobru i u zlu), su prakriti specificni, tj. razlikuju se dominantno Pitta, Vatta i Kappa mikrobiomski 'potpisi', što je jos jedan mehanizam kojim ajurvedske doše ostvaruju svoj uticaj na zdravlje.
Bakterije poznate po tome sto razlažu skrob otporan na humane enzime (Parabacteroides) i time ublažavaju inflamaciju creva specifično su bile prisutne u pitta prakriti osobama.[1]; interesantno, ali upravo pitta prakriti osobe, na osnovu ajurvedske literature, su konstitucionalno sklone da razvijaju ulkuse, ali ne i inflamatorne bolesti creva, koja su ušuškana i zaštićena masnim kiselinama kratkog lanca, koje tvore rezidentne bakterije ako im pružimo odgovarajuće prebiotike (famozna vlakna).
A i zašto toliko buke oko vlakana? Prvo što pada na pamet je da, ako ih nema u dovoljnoj količini (25/38g-dan) dolazi do konstipacije (zatvora).
Dalje, postoje dva tipa vlakana: rastvorljivi i nerastvorljivi. OBA su bitna. Rastvorljivi( ovsena kaša, jabuka, sočivo, raž, integralni hleb) tvore neku vrstu tečnog gela sa vodom u završnom delu creva, čineci defekaciju lakšom.
Nerastvorljiva vlakna (voće, povrće, suncokret, golica) tvore "dzombastiju" ali sklisku mešavinu sa hranom motivišući kolon da se grči i taj talas da se propagira.
Ovde negde spada i priča o psilijumu, i mleveni i ljuspice imaju jednaki zdravstveni efekat, po unosenju u organizam brzo bubre (obavezno! piti 6-8 casa vode dnevno ukoliko se psilijum koristi kao stimulans rada creva).
Ayurveda se sve slaze, savetujuci pri tom da se prati dijeta koja dovodi u harmoniju Vatta došu, što znači:dalje od hladne hrane i pića, mahunarki, suvog voća i salata; zameniti ih toplom i dobro kuvanom hranom.
Generalno, Ayrveda insistira ne na uzimanju jednokratnom neke hrane ili lekova, već na promeni celokupnog životnog stila.
Ipak, triphala je u Indiji najpouzdaniji lek za probleme ovog tipa; skuva se čaj od ove biljke, pa četvrtini kašičice dodati pola kašičice kumina i četvrtinu kašičice kardamoma. Samleti i uzimati dva puta dnevno. Trifala ima glikozide koji imaju laksativne osobine, dok kardamom i kumin seme pomažu kod nadutosti.
Takodje, popularan a jednostavan lek je i rastvaranje malo gi-ja u mleku uveče. To je narocito dobro za Pitta i Vatta konstitucije.
Ukoliko je problem jednokratan, mogu pomoći i sena kocke, kombinacija suve sljive, suve smokve i lista sene (naci cete ih i kod nas u radnji).
Buducnost tretiranja zatvora je ipak, sva je prilika u personalizovanim probioticima u formi rektalnih čepića, sastavljenim od benefitarnih bakterija. U poslednje vreme najviše obećava L.acidophillus DDS-2, soj rezistentan na pankreasne enzime i zucne soli. U sastavu je i preparata iz nase prodavnice, a sto je najlepse, njegovo prisustvo pogoduje rastu Ruminococusa, grupe koja metabolise vlakna u blagotvorne masne kiseline kratkog lanca, kojima se skoro iskljucivo hrane kolonociti, celije debelog creva.
Bojic dr Svetlana
Reference:
[1] R.K.Wallace. The microbiome in health and disease from the perspective of modern medicine and Ayurveda. Medicina (Kaunas).2020 Sep; 56(9)
[2]D. Chaudhari, D. Dhotre, Dhiraj Agarwal, A. Godhali, A.. Nagarkar, V. Lad, U. Patil, S. Juvenkar, V. Sinkar, Y. Shouche. Understanding the association between and skin mithe human gut, oral and skin microbiome and the Ayurvedic concept of prakriti. J Biosci.2019 Oct;44(5):112
Opašimo kecelje, stiže godina vodenog tigra!
Jeste li spremni za godinu vodenog tigra ?
(I poneki recept:-)
Tradicionalno se na trpezama u ovom period nalazi 8 vrsta hrane, u kojima se uživa tokom 15 dana proslave, i za koje se veruje da će privući dobro zdravlje, sreću i blagostanje.
Ako ste se pitali zašto baš ‘8’, e 8, jer se broj na kineskom izgovara slicno kao ‘huat’, što se prevodi sa ‘nek se obogatimo!’.
A evo i davnašnjih recepata, pomoću kojih ćete garantovano ukrasti malo milosti i naklonosti kineskih dobrih duhova.
1.Knedle (dumplings)
U pari kuvane knedle su oblkovane kao starinski kineski zlatni novac, zvan ingot I predstavljaju blagostanje. Po legendi, broj knedli koje se pojedu tokom nove godine odgovara količini novca koji ce se zaraditi te godine. Sastoje se iz omotača i fila.
Omotače za knedle možete kupiti i kod nas, …a možete ih praviti i sami, prema jednostavnom receptu koji traži svega 5 sastojaka (i sve ih imamo u radnji, bez brige); aaa poseban bonus je to što cemo zaobići gluten)
Dakle, treba vam:
*jedna šolja (160g) pirindzanog brašna
*2/3 šolje (75g) tapioka brašna(dodaje blagi efekat lakšeg žvakanja, izbegavajući preteranu suvoću i krutost proizvoda)
*2 kafene kašičice psilijumskih ljuspica u prahu
*(150-160g)2/3 šolje tople vode
*pola kafene kašičice soli
*dve kašike ulja
Sjedinite sve suve sastojke u jednoj posudi, onda dodajte vodu i ulje. Temeljno promešajte kašikom pa sačekajte par minuta dok se testo ne ohladi. Zatim ga oblikujte rukama u glatku veknu, još 1-2 minuta.
Zamotajte testo u kuhinjsku plastiku i ostavite u frizideru oko 30 min. Podelite ga na 4 dela. Rukama izvucite jedan deo u deblji ‘konopac’, pa ga isecite na 7 delova.
Pospite radnu površinu tapioka brašnom, (ili kukuruznim skrobom) i spljoštite dlanom svaki komadić (dok radite na jednom, pazite da su vam ostali delovi pod folijom, da se ne bi isušili i izgubili na elastičnosti).
Oklagijom dodatno istanjite testo, dok mu delovi ne dosegnu oko 2mm. Potom šoljom ili čašom izvucite (oko 9cm u dijametru) kružne gijoza omotače.
Ponavljajte postupak dok ne potrošite svo testo.
I, sada je vreme za punjenje! I tu se ukusi razlikuju od provincije do provincije, pa vam prepuštamo da sami u moru varijanti nadjete omiljenu. Naravno, naš favorit:
Pripremite:
*mleveno svinjsko meso
*lišće napa kupusa (‘kineski kupus’, ima ga na beogradskim pijacama)
*mladi luk
*bok čoj
*bambusovi izdanci
*češnjevi belog luka
*svež djumbir
*soja sos
*kukuruzni skrob
*susamovo ulje
promešajte sve komponente fila, stavite malu količinu na sredinu omotača, savite omotač oko ivice fila da dobijete polumesečasti oblik, ‘štipkajte’ slobodnu ivicu dok se ne zatvori. Potom knedle mozete prziti, ili ih kuvati u pari.
2.Cela riba kuvana u pari (glava obavezno!)
Yu znaci i ‘riba’ i ‘prosperitet’ na kineskom. Zajedničko uživanje u ovom obroku za vreme proslave Nove godine osnažuje porodičnu povezanost.
3.Nudle dugovečnosti
Trik kod ovih nudli je da se usrču neprekinute, u kom slučaju garantuju dug zivot. A evo odmah i recepta (za 2 veoma duge nudle):
*2 šolje glutenastog, lepljivog brašna
*1/4 kafene kašičice soli
*3/4 šolje (180 ml) vode na sobnoj temperaturi
*biljno ulje, po potrebi
*2 šolje hladne vode, podeljeno
U velikoj posudi zamesiti brašno i so. Polako dodavati vodu na sobnoj temperaturi, sve vreme radeći šakama. Koristeći obe ruke, mesiti testo dok se ne formira glatka lopta, 3-5 minuta.
Potom umotati testo u plastičnu foliju i ostaviti na sobnoj temperaturi oko 20 min. Otkriti, premesiti, i ostaviti još 15 min.Prebaciti testo na blago nauljenu radnu površinu, preseći je na pola i rukama izvući dug cilindricni oblik iz svake polovine testa, oko 12mm u dijametru. Nauljiti veliku šerpu i složiti svaku polovinu izduženog testa u formu zmije koja se odmara. Namazati testo odozgo sa još malo ulja da se spreči slepljivanje. Pokriti plastičnim omotačem i ostaviti da se odmara u zamrzivaču još pola sata.
Dovesti do ključanja jednu posudu sa vodom, dovoljno veliku da dzinovska nudla moze u njoj slobodno da pliva. Izvaditi nudle, radeći 10tak cm po 10tak cm blago istezati nudlu, svaka bi morala da bude oko 2.5 metra dugačka (pravi majstori prave ih da budu i do 8 m!!!!).
Skuvati ih, tako što se, kada voda proključa, doda jedna šolja hladne vode, pa tek onda ogromne nudle.
4.Pirinač
Lepljivost jasmin pirindza spremljenog na pari je još jedan simbol članova porodice ‘slepljenih’ čvrsto jedni uz druge.Neke porodice slave sa “Pirinčanim pudingom osam blaga”, zavodljivim dezertom od riže sa osam ukrasa: ušećereni lotos, zeleno suvo grozdje, pinjoli, crno suvo grozdje, sušene urme, sušene godzi bobice, sušene kajsije i crvene maraskino višnje (za sreću!).
5.Beli luk
Naziv za beli luk na kineskom je“suan”, što se prevodi i kao “prebrojavanje”. U tradiciji je ukorenjeno da oni koji slave Lunarnu novu godinu jedu dosta belog luka, da povećaju broj moneta koje će prebrojavati u nastupajućoj godini. Ima ga u skoro svakom jelu, uključujući i račiće pržene u voku.
6.crvena hrana
crvena je najprominentnija boja tokom Lunarne nove godine. Naći ćemo je u dekoraciji, hrani, i, što je naj upadljivije, u crvenim kovertama punim novca koje se daruju voljenima tokom ovog perioda. Crvena boja asocira na dobru sreću, bogatstvo i radost. Trpeza za vreme Lunarne nove godine tipično bude puna crvene hrane, kao sto su kraba, pekingška patka, račići, prase na roštilju i jos puno toga.
7.Glutinozne loptice od pirindza
Večera se završava sa slatkim, okruglim lopticama od lepljivog pirinča sa pastom od crvenog pasulja. Okrugli oblik navodno priziva glatku godinu pred nama, bez trzavica, ponovno okupljanje porodice i dobru sreću.
U njih ide :
*2 šolje lepljivog pirinčanog brašna
*1/2 šolje vruće vode
*1/2 šolje hladne vode
*tri supene kašike slatke paste od crvenog pasulja.
Iseći pastu od crvenog pasulja na male komadiće; u većoj posudi dobro promešati brašno i toplu vodu, potom dodati hladnu vodu i opet temeljno promešati. Mesiti testo dok ne postane glatko.
Na ravnoj površini izvlačti duguljaste forme od testa, seći ih na oko 1.5 cm dužine, urolati svaku dlanovima u lopticu.
Svaku lopticu potom pritisnuti u oblik posude, smestiti fil, zatvoriti i urolati nazad u loptu.
Kuvati ih u kljucaloj vodi oko 5 minuta.
8.mandarine
Zvanično voće Nove godine, ‘ju’ na kineskom, zvuci kao rec ‘srećan’, ‘ji’. Obilno se poklanjaju tokom proslave Nove godine.
Proslava Lunarne nove godine ove godine traje do 15.02. kada se u nebo šalju crveni lampioni sa lepim željama. Neka vam se sve do jedne ostvare!
Bojič dr. Svetlana